Notice: Undefined index: juiz_sps_order in /var/www/clients/client42/web75/web/wp-content/plugins/juiz-social-post-sharer/inc/front/buttons.php on line 302
Важлива роль у психотерапії за методом символдрами відводиться роботі з малюнком, який клієнти малюють після сеансу уявлення образів. Розроблена спеціальна техніка діагностичної та психокорекційної роботи з малюнком.Залучення малюнку використовується в роботі практично з усіма категоріями клієнтів. Особливо корисним малювання пережитого в образі матеріалу виявилося в роботі з людьми, які мають недостатньо розвинену фантазію, мають труднощі вербального вираження, сковані заборонами і комплексами, а також переповнені силою образу. Якщо в першому випадку малюнок стимулює фантазію, то в останньому обмежує і систематизує.
Завдання намалювати пережите, зазвичай, дається клієнту після закінчення уявляння образу. Це свого роду спеціальне психотерапевтичне домашнє завдання. Обговорення малюнку відбувається, як правило, на початку наступного сеансу.
Психотерапевту необхідно звертати увагу і на свої почуття, які виникають при розгляді малюнку – це обов’язкова умова аналізу контрпереносу. Головний принцип у роботі з малюнком – інтерпретація повинна виходити від самого клієнта, а психотерапевт створює умови для даної інтерпретації.Етапи роботи з малюнком клієнта у символдрамі:
1) опис клієнтом емоційних вражень від свого малюнку (чи подобається малюнок, які емоції викликає і т.п.);
2) опис клієнтом емоційних вражень від окремих елементів свого малюнку (що найбільше подобається, що менше подобається, що намальовано в першу чергу, в останню чергу і т.п.);
3) опис клієнтом якісних властивостей малюнку або окремих його елементів (описується максимальна кількість прикметників по малюнку. Наприклад, маленький, ніжний, гарненький, крихкий, молодий і т.п.);
4) важливо пов’язати названі почуття, емоції, прикметники з життям клієнта: із життєвою ситуацією або з якоюсь людиною (наприклад, чи була у житті клієнта ситуація, коли він переживав схожі почуття);
5) знаходження схожості у малюнку клієнта (можна використовуються притчі, архетипічний матеріал з міфології, історії і т.п.)
6) інтерпретація психотерапевта – використовується лише тоді, коли попередні етапи не результативні.Важливо в роботі з малюнком клієнта не прагнути тлумачити кожну окрему деталь малюнка, образу або сновидіння, розкладаючи його по поличках. Сновидіння, образ і малюнок – це насамперед метафора.
Саме таким цілісним, метафоричним підходом слід керуватися при інтерпретації малюнку. Бажано утримуватися від конкретних тлумачень, завжди краще, щоб клієнт сам розповів психотерапевту, як він розуміє символи свого малюнку та образу.
(Льойнер Х., 1996; Обухов Я.Л., 2005).
No Responses to “Особливості роботи з малюнком у символдрамі”